Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konference o cestování v Prosiměřicích – 26. ročník CESTY 2013

24. 6. 2013

O víkendu 22. – 23. 6. 2013 proběhla v Prosiměřicích prvníimg_1668x.jpg odborná konference v rámci 26. ročníku setkání cestovatelů CESTY 2013. V roce 2012 oznámili organizátoři Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE Prosiměřice, o.s. po 25 létech ukončení setkání cestovatelů CESTY pro širokou veřejnost. Připravili ale v rámci dalšího již 26. ročníku CESTY 2013 nový projekt v podobě první odborné konference pro pozvané cestovatelské osobnosti. Tématem byly nové trendy v individuálním cestování. Konference se zúčastnilo 25 cestovatelů, kteří k danému tématu měli co říci. Přijeli z různých koutů ČR, například z Prahy, Brna, Hradce Králové, Ústní nad Labem, Plzně. Po větší část soboty byla uspořádaná exkurze do vinařského města Retzu, kde si účastníci prohlédli historické img_1697x.jpgpamětihodnosti města, absolvovali prohlídku symbolu města větrného mlýna, prohlédli si rozsáhlý dvoupatrový sklep Lindenkeller, kde v řízené degustaci ochutnali vína Weingut Bergmann. Poté odjeli do Unterretzbachu k magickému místu Heiligenstein. V 17. 00 začala vlastní odborná část konference v salonku Střelnice v Prosiměřicích. V polovině května členové výboru Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE Prosiměřice, o.s. společně se starostou městysu Prosiměřice Jiřím Lukešem navštívili ve Zlíně Miroslava Zikmunda. Po velice příjemném setkání dostali příslib účasti na této konferenci. Bohužel nedávné tropické teploty ze zdravotních důvodů neumožnily panu Zikmundovi k nám přijet.
Známý cestovatel, ekolog, publicista a spisovatel RNDr. Petr Rybář z Hradce Králové si připravil prezentaci o historicky první amatérské velice úspěšné expedici Himalaya 1973. Poté seznámil přítomné s metodickými postupy přípravy expedice ale také o nových možnostech úpravy a vylepšení starých filmů v digitální podobě. Druhým příspěvkem bylo seznámení přítomných s Andskou expedicí Jižní Amerikou, kterou připravil Mgr. Jaromír Polák z Prosiměřic. Po něm následovala velice zajímavá prezentace Ing. Kamily Hnykové z Prahy o svém pobytu v Tadžikistánu. Ke každému promítanému tématu proběhla rozsáhlá diskuse s mnoha zajímavými náměty a podněty.
V sobotu dopoledne se prezentoval Mart Eslem zajímavými a poutavými informacemi ze svého pobytu na Kapverdských ostrovech. Poté RNDR. Petr Rybář pozval přítomné na klasickou cestu Egyptem.
Na závěr konference besedoval s přítomnými režisér, kameraman, cestovatel, publicista a také čestný člen GLOBE, Petr Horký opetr-horky--reziser--cestovatel.jpg svém připravovaném dokumentárním filmu nazvaném „Století Miroslava Zikmunda“, jehož premiéra se připravuje na duben 2014. Petr Horký promítl několik ukázek z natáčení a všichni potom diskutovali nejenom o filmu, ale o významu velké osobnosti, legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda. Jak se všichni přítomní na závěr vyslovili, nový projekt se vydařil.
(ijh)

 

Náhledy fotografií ze složky CESTY 2013 - 1. konference