Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTY 2010 skončily - ať žijí CESTY 2011

23. 10. 2010

cesty-2010-076.jpgCestovatelský festival, jak se v posledních létech podobným akcím říká, neboli po našem tradičním pojmenování setkání cestovatelů a přátel turistiky „CESTY 2010“ je již historií.  Po létech jsme se opět vrátili do míst, kde jsme v roce 1988 začínali, do areálu Střelnice v Prosiměřicích. I když jsme o návratu na Střelnici ve skrytu duše trochu uvažovali, letošní podzimní rekonstrukce budovy mateřské školy a následné náhradní přestěhování dětí do kulturního domu v centru městysu, nám to vše docela usnadnilo. V posledních létech jsme totiž pozorovali pokles návštěvnosti na cesty-2010-109.jpgnašem setkání. Těch důvodů je celá řada, jako například celá řada komerčních festivalů s cestovatelskou tématikou snad ve všech větších městech, spousta dalších přednášejících cestovatelů či průvodců cestovek, dostupnost informací na internetu, televizní cestovatelské filmy, menší dostupnost a nepochybně i  finanční nákladnost cesty k nám a prostě jakási nasycenost „trhu“ atd…... Ovšem vše je ale také o atmosféře, srdečnosti a dobré pohodě, která v našem případě je něco, čeho je podle ohlasu účastníků u nás opravdu hodně a nové účastníky překvapuje, co přivádí do Prosiměřic stále řadu kolegů a přátel. To je moc dobře a jsme opravdu rádi a těší nás to.

Letošní v pořadí již 23. ročník setkání CESTY se vydařil zejména velice cesty-2010-082.jpgkvalitními prezentacemi i přes několik na poslední chvíli odhlášených přednášek. Ale na kvalitě se to nijak neprojevilo, měli jsme prostě šťastnou ruku při výběru přednášek i přednášejících. Pro mnohé bylo velice příjemným překvapením a potěšením přítomnost legendárního cestovatele Miroslava Zikmunda s Marií, který pravidelně dojíždí (společně s Víťou Dostálem) na naše setkání od roku 1994. Jeho aktivita, svěžest v téměř dvaadevadesáti létech je prostě neuvěřitelná.

Tradičně přijel z geografického magazínu KOKTEJL technický ředitel Rostislav Pecha a šéfredaktorka paní Slavíková. Jen tak pro zajímavost, my ve vedení klubu jsme stále stejní, zatímco z Koktejlu jsme u nás přivítali už čtvrtého šéfredaktora…. Přijeli zástupci místních médií a také z Českého rozhlasu z Olomouce.cesty-2010-112.jpg

Kvalita přenášek i přes některé absence na poslední chvíli, byla opravdu výborná a podle ohlasu nebyla žádná, která by snesla nějakou velkou kritiku. Ovšem skvělé snímky a komentář Libora Hnyka, který nás seznámil s překrásným a drsným Grónskem, nenechali nikoho v klidu. Paráda. S Martem Eslemem  a jeho vtipným komentářem jsme se nejenom od srdce zasmáli, ale vnímali jsme i divokou atmosféru Ria Grande. Naprosto precizní komentář Jirky Šímy o pátrání po českém gubernátorovi Kličkovi v Rusku nebo videoputování po Ománu Broňka Mikuláška, stejně jako Mirka Blechy kolem Bajkaly či Kamily Hnykové po Gruzii bylo velice zajímavé dsc_0690.jpga poutavé. Pochopitelně i další přednášky byly OK. No a večerní sezení u mnoha vzorků vín Znojemské vinařské podoblasti ale i z rakouského Retzu chutnaly všem…. a dost!

Letošní CESTY byly tedy v menším provedení, ale o to srdečnější a kvalitnější. Díky všem, kteří se naší akce letos zúčastnili, stejně jako všem sponzorům. Tak zase příští rok u nás nashledanou, přátelé.......

 koktejl--listopad-2010-prosimerice.jpg