Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTY 2007

18. 9. 2008
Obrazek 
 Nepřetržitě od roku 1988 pořádá koncem října maratón přednášek Klub cestovatelů Hanzelky a Zikmund GLOBE. Již v pátek v předvečer setkání se sjížděli přátelé a světoběžníci ze všech koutů republiky. Právě pro ně a veřejnost byl uspořádaný večer seminář zaměřený na ekologickou tématiku. Naprosto fundovaně jej vedl ekolog, cestovatel a spisovatel, čestný člen klubu  RNDr. Petr Rybář z Hradce Králové.
Po roční odmlce zaviněné nachlazením přijel společně s cyklistickým světoběžníkem Víťou Dostálem (je prvním Čechem který za 3 roky obejel sám na svém kole zeměkouli a letos absolvoval cestu od severu Ameriky po její nejjižnější část – 22 000 km) cestovatel, legenda nejenom mezi našimi cestovateli Miroslav Zikmund ze Zlína. V sobotu ráno jej zaplněný sál natěšenými účastníky a posluchači přivítal bouřlivým potleskem. Starosta Jiří Lukeš a vedení klubu zahájili dvacátý ročník populární, známé akce nejenom po celé republice ale i v zahraničí.
Podobně jako v loňském roce i letos jsme měli šťastnou ruku ve výběru přednášek a přednášejících. Bylo by velice těžké označit, která přednáška byla nejlepší. Velikým posunem oproti minulým létům byla technická kvalita a vlastní prezentace…. Z 19 přednášek včetně seminářů pouze jeden cestovatel promítal diapozitivy klasickým způsobem. Ostatní pouze v digitálním provedení přes dataprojektor na stěnu 5 x 5 metrů. Naprosto dokonalé prezentace kvalitních snímků se vsunutými videoklipy, podmalované originální hudbou, texty a osobním komentářem uchvátilo všechny přítomné. Dlouhé potlesky toho byly jenom důkazem.Obrazek
V sobotu podvečer předali členové výkonného výboru Klubu cestovatel Hanzelky a Zikmunda GLOBE (Hladík, Polák) a Miroslav Zikmund více jak dvěma desítkám účastníků pamětní listy za aktivní pomoc při pořádání setkání CESTY v minulých létech. Byli jmenovaní noví čestní členové klubu: Břetislav Tureček (stálý zpravodaj ČR na Blízkém Východě), geografický magazín KOKTEJL, světoběžníci Martin Mykiska, Milan Daněk a Alena Žákovská. Celý dvoudenní program skvěle moderoval RNDr. Petr Rybář. Přijeli rovněž zástupci geografického magazínu Koktejl, šéfredaktorka D. Cestrová a technický ředitel ing. Pecha. Klub k  příležitosti dvacátého výročí pořádání setkání Cesty vydal malou publikaci v nové edici o historii vzniku setkání s mnoha dokumentárními fotografiemi a řadou velice cenných a zajímavých informací. Více informací postupně na www.globe.euweb.cz a na kontaktní adrese klubu. Mimo mnoha cestovatelských osobností jež přijeli do Prosiměřic nás překvapil svojí nečekanou přítomností čestný člen klubu, mořeplavec Ruda Krautschneider.
Nakonec nezbývá než si tradičně, podobně jako v minulém roce trochu postesknout. Cesty jsou opravdu velice známé široko daleko a mezi cestovateli jsou pojmem, tradicí a zárukou kvality. Na víkend do Prosiměřice přijeli zájemci ze všech koutů republiky neváhající věnovat setkání celý víkend, spát ve spacáku v tělocvičně, vynaložit docela velké peníze na dopravu k nám. Jen namátkou přijeli například z Plzně, Prahy, Ústí nad Labem, Opavy, Ostravy, Havířova, Hradce Králové, Přelouče, Českých Budějovic, Olomouce, Přerova, Karlových Varů, Mikulova, Hodonína, Brna, Mariánských Lázní atd……..
 Ze zahraničí z Bratislavy, Sence (Slovensko),  Retzu (Rakousko), San Francisca (USA). Přes značnou propagaci a tradiční již léta neměnný termín poslední víkend v říjnu, přišla  z místních občanů  pouze neopatrná hrstka a ze Znojma snad 10 - 15 posluchačů. A to i přes to, že mají vstup místní občané a mládež zdarma. Nechce se nám věřit, že v tak velkém městě jako je Znojmo a v jeho okolí je tak málo zájemců o cestování a poznávání exotických krajin a oblastí, kam se ani nikdy nedostanou, prezentované známými a význačnými osobnostmi jež jsou uznávaní nejenom v naší republice. Nebo že by převládalo  pohodlí a koukání na televizi? Těžko se nám vysvětluje překvapeným účastníkům z daleka na otázky proč místní na tak zajímavou akci nepřijdou…. Je to ovšem jenom jejich škoda!
Dvacáté Cesty skončily a můžeme se jenom těšit na další ročník, který vstoupí již do třetí desítky své existence a držet palce čtyřčlennému vedení klubu aby vytrvalo ve své aktivitě a činnosti. ObrazekDěkujeme za velkou pomoc při organizování setkání našim přátelům  RNDr. P. Rybářovi z Hradce Králové, rodačce ze Znojma ing. Kamile Hnykové  z Prahy a spolupořadatelům Městysu Prosiměřice, Základní škole Prosiměřice, stejně jako řadě sponzorů: Znovín Znojmo, Agra Horní Dunajovice, Zea Hostěradice, Tvarůžek Prosiměřice, Vinařství Lahofer Dobšice, Město Znojmo, JMM Znojmo, geografický magazín Koktejl.