Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTY 2006

18. 9. 2008
ObrazekJaké byly Cesty 2006

    V sobotu ráno se začalo bohužel docela brzy v osm hodin, aby celodenní maratón přednášek skončil v 19.00. Letos jsme měli docela šťastnou ruku ve výběru přednášejících i témat. Z nabídky asi 30 přednášejících jsme vybrali celkem 13, semináře s volnou rukou při výběru lektorů měli na starosti T. Sadílek a manželé Hnykovi. Myslíme si, že se zhostili svého pověření a tématu velice dobře. Skvělá přednáška M. Audyho každého jistě nadchla a uvažujeme o jeho pozvání na příští rok do hlavního programu.
Je s povděkem, že se nikdo neomluvil a vše proběhlo podle programu. Zodpovědnost přednášejících je v posledních létech opravdu příkladná a skvělá. Mnohaletý záměr našeho setkání je určitá tématická univerzálnost, abychom se odlišili od četných jiných setkání, většinou na specializované a komerční bázi.. Nezaměřujeme se na atraktivní sporty, či horolezectví, VHT nebo na vodáky či milovníky památek a historie. atd.. Nabízíme vždy pokud možnou pestrou nabídku z různých oblastí cestovatelského zájmu. Proto se zde mohla letos setkat ryze přírodovědná témata (P. Rybář, V. Lemberk) s VHT (M. Králik, S. Krno) s tradičními cestovatelskými tématy (S. Ryvolová, K. Wolf a P. Bielinová, M. Mykiska, M. Stiller, K. Hnyková) s atraktivními méně dostupnými oblastmi (L. Hnyk) nebo uměleckým zážitkem působící diashow manželů Motani z Rakouska atd..
Přestože jsou Prosiměřice o víkendu opravdu mimo běžnou dostupnost veřejné dopravy, sešel se zde docela slušný počet účastníků z různých koutů ČR (Plzeň, Ústí n. Labem, Praha, Hradec Králové, Ostrava, Brno, Pardubice, České Budějovice, Zlín atd.), Slovenska, Rakouska a v posledních 15 létech tradičně Vláďa Kříž z Kalifornie. Jistě, v Praze či na jiných setkáních je masovější účast, ale zase atmosféra je u nás poněkud odlišná, srdečnější, přátelštější. Nakonec jsme si to mohli i sami na vlastní kůži ověřit při našich návštěvách různých setkání během posledních let. Nejsme a ani nechceme být na vlně komerčního zájmu i když z mnoha stran jsme dostali řadu návrhů které jsme odmítli, ale právě proto je naše setkání takové jaké je.
Bohužel neúčast pana Zikmunda kvůli jeho nachlazení nás velice mrzela a ostatní asi příliš nepotěšila, ale moc mu přejeme rychlé uzdravení a navrácení se do takové pohody a kondice, jaká je u něj obvyklá. A tak avizovaná a očekávaná talk show světoběžníka a fotografa Jirky Kolbaby vyzněla proto při neúčasti pana Zikmunda (nemoc) a pana Stingla (pobyt v lázních), kteří měli být jeho hosté, naprázdno a rozpačitě, stejně jako počáteční problémy s ozvučením. Ale nikdo není chybující a jak se říká, kdo nic nedělá, nic nepokazí. Kritizovat je velice jednoduché a snadné a v našich končinách docela rozšířené, ale něco udělat a aktivně se zapojit, to už je obtížnější. Přesto se domníváme, že setkání proběhlo docela doObrazekbře a kvalitou přednášek určitě předčilo loňské. Účast se mění rok od roku, někdy je větší jindy menší podle toho, jak kdo má čas, chuť i možnosti k nám přijet. Velice nás ovšem těší trvalá přízeň přátel, kteří třeba i po několika absencích se vrací. Jsme potěšeni každoroční přítomností výrazných osobností našeho cestovatelského ranku, kteří něco dokázali nejenom svými cestami, ale i publikační činností a další prezentací (například letos mim o jiných V. Plešinger).
Kdo chce k nám do Prosiměřice přijet, prostě přijede,není třeba hledat důvody proč to nejde. Neřešíme problémy se stářím přítomných cestovatelů i ten nejmladší suverénní a neomaleně přehlížející stáří prostě jednou zestárne a bude z něj plesnivý dědek. To je život. Máme určitě rezervy, jsou problémy se sponzory (okres Znojmo je v TOP s nejvyšší nezaměstnaností), termín je takový jaký je. Těžko se vybírá jiný aniž bychom nekonkurovali jinému setkání, kterých je dnes docela hodně. Docela nás ale mrzí nedostatek tolerance mezi některými účastníky setkání, která se občas projevuje. Měla by nás spojovat naše společná záliba či touha cestovat a ne se vzájemně napadat a urážet. Bylo by to asi na delší diskuzi, ale život je prostě takový. Docela velká diskuse proběhla asi týden po setkání na www.hedvabnastezka.cz
Večerní přípitek a posezení u vína vinařů (Znovín Znojmo, Vinařství Tvarůžek, Vinařství Líbal Horní Dunajovice, Agra Horní Dunajovice, Lia Hostěradice) naladilo snad všechny do té správné polohy, kdy se případné ostří diskuze docela otupilo.
Neměli jsme a ani nemáme v úmyslu udělat ze setkání nějaké soutěžní klání, ale přece jen ocenění každého určitě potěší. Letošní porotě v 19. ročníku setkání Cesty 2006 nebylo co závidět. V programu setkání se totiž sešlo mnoho výborných přednášek a nastalo těžké, přetěžké vybírání adepta k ocenění. Nakonec po dlouhé diskusi jsou výsledky následující. Cenu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE získala ing. Kamila Hnyková (Praha) za přednášku Přírodní a kulturní zajímavosti Zakarpatské Ukrajiny a Krymu a manželé K.a M. Motani (Rakousko) za nádhernou diashow Tajemství pouště. Cenu geografického magazínu Koktejl získal RNDr. Vladimír Lemberk (Pardubice) za skvělou přednášku Madagaskar - podivuhodná Lemurie.
Ocenění předával místo pana Zikmunda mongolista, sinolog a čestný člen klubu PhDr. Jirka Šíma (Praha) a šéfredaktorka geografického magazínu Koktejl paní D. Cestrová a ředitel pan Pecha, kteří tuto cenu tradičně předávají. Ovšem velké poděkování patří všem, kteří se aktivně zúčastnili programu a svým skvělým, zajímavým a atraktivním vystoupením přispěli k úspěšnému letošnímu setkání. Děkujeme všem příznivcům, jež neváhali přijet na jih Moravy z různých koutů republiky bez ohledu na vzdálenosti, volný víkend, čas, peníze atd.a kteří přijet chtěli. Ještě jednou díky a příští rok nashledanou.

Cesty 2006 skončily, ať žije jubilejní 20. ročník setkání cestovatelů Cesty 2007 na který zveme nejenom případné lektory se svými nabídkami ale i početné příznivce našeho klubu a úžasného poznávání světa a cestování vůbec. Bude to rok pro nás obzvláště významný nejenom pro dvacáté výročí pořádání setkání cestovatelů CESTY, ale zejména 60 let jež uplynou od první cesty legendárních cestovatelů Hanzelky a Zikmunda do Afriky snů a skutečností.

nahoru zpět