Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTY 2005

18. 9. 2008
ObrazekPřednášky se setkaly s velkým ohlasem více jak dvou stovek přítomných z celé republiky (Plzeň, Praha, Liberec, Ostrava, Opava, Karlovy Vary, Ústí nad Labem, Zlín atd.) ze Slovenska, Rakouska i z USA. Bohužel, tradičně z okolí a z místních obyvatel nepřišel téměř nikdo. Nechce se nám věřit, že by nikdo necestoval či neměl o zážitky jiných zkušených osobností zájem. Přitom na semináře byl pro všechny vstup zdarma, stejně tak i na ostatní přednášky pro mládež do 15 let, pracovníky školy v Prosiměřicích a důchodce. Ale to je jejich chyba,ne naše…..
  Komise pod vedením neuvěřitelně vitálního a energického Miroslava Zikmunda z legendární cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund (H+Z) ve složení ing. Šnejdar (Čech, který procestoval nejvíc zemí světa a je zapsaný v Guinessově knize rekordů), technický ředitel Magazínu Koktejl Rostislav Pecha a šéfredaktorka stejného magazínu Dagmara Cestrová, mongolista Jiří Šíma, světoběžník Mirek Krepčík měli těžké rozhodování, protože kvalitních a atraktivních přednášek byla celá řada ( viz.http://globe.euweb.cz ) . Výběr těch nejlepších nakonec dopadl takto: Dan Hála z Prahy procestoval na hřbetě koně celou Patagonii (Chile) a velice vtipně celou přednášku komentoval, získal Cenu magazínu Koktejl. Martin Mykiska (Praha), profesionální cestovatel, publicista a autor mnoha cestopisů fascinoval nesmírně poutavou a dobrodružnou reportáží po zamrzlé řece do nitra Ladhaku, kdy přítomným opravdu naskakovala „husí kůže“ při nesčetných neuvěřitelně dobrodružných záběrech . Třetí byla fascinující, emocionálně a naprosto dokonale přednesená prezentace světoběžníka, fotografa Jirky Kolbaby z Brna (přednášel i ve Znojmě a v příštím roce bude mít velkou výstavu fotografií v Domě umění) o úžasném výkonu cyklisty Josefa Zimovčáka, který absolvoval za nesmírných osobních útrap celou letošní Tour de France na historickém vysokém bicyklu - získali Cenu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.
  Po technické stránce se setkání dostalo opět na vyšší úroveň nežli v minulých ročnících především pomocí progresivní techniky - dataprojektoru s četnými videosekvencemi, digitálními fotografiemi a dalšími triky moderní techniky až to chvílemi účastníkům doslova bralo dech…Po oba víkendové dny byly díky firmě Šlapáknet z Prosiměřic nainstalovány dva počítače připojené k vysokorychlostnímu internetu, který využívali účastníci setkání.
  Velice přínosnými byly i dva semináře. V pátek večer byl v salonku Motorestu pana Suchého seminář kde naprosto skvělým vystoupením získala veliké sympatie a obdiv dr. Navrátilová z Českého egyptologického ústavu Karlovy univerzity v Praze a arabistka Simona Hlaváčová rovněž z KU.
  V sobotu večer se konalo pro všechny přítomné velké překvapení v podobě přednášky dr. Borkovcové z entoObrazekmologického ústavu Masarykovy univerzity v Brně o tradici pojídání hmyzu s praktickou ochutnávkou moučných červů, kobylek, švábů atd. upravených i živých…Prostě úžasný zážitek!!!!
  Poté následoval perfektně připravený seminář manželů Hnykových z Prahy o adrenalinových sportech a pětileté cestě kolem světa na replice staré lodi Viktorka. Končilo se hodně po půlnoci. Z osobností, které byli přítomni jen namátkou kromě tradiční účasti pana Zikmunda tu byli světoběžník, cyklista Víťa Dostál, velice známý geolog a publicista Vladimír Plešinger, cestovatel a fotograf Jirka Kolbaba, mongolista a sinolog Jirka Šíma ze Slovenska světoběžníci a horolezci pánové Eliáš, Králík, z Kalifornie Vláďa Kříž a mnoho dalších a dalších mladých lidí, kteří s obrovským nasazením projíždějí ve světě ta nejexotičtější místa.
  Poděkování za zdařilé setkání patří zejména Obecnímu úřadu a Základní škole v Prosiměřicích za pomoc a vytvoření podmínek pro úspěšnou akci již léta tradičně pořádanou Klubem cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE
  V neposlední řadě i sponzorům: Znovín Znojmo, a.s., Agro Horní Dunajovice, Vinařství Líbal Horní Dunajovice, Vinné sklepy Lechovice, Geografický magazín Koktejl ( www.koktejl.cz ), Internetová firma Šlapáknet Prosiměřice ( www.slapak.net ) , Vinařství Tvarůžek Prosiměřice.

Letošní setkání opět dokázalo svoji úžasnou životaschopnost, vysokou prestiž mezi ostatními podobnými akcemi v ČR a ojedinělost srdečnou a přátelskou atmosférou, kterou si všichni tradičně pochvalují.