Jdi na obsah Jdi na menu
 


CESTY 2004

18. 9. 2008

ObrazekNakonec čtyři e-maily z několika desítek, které dostali pořadatelé jen několik hodin po ukončení setkání, hovoří za mnohé:
...“stále se v duchu vracím k víkendovým Cestám 2004, které byly mé první. Jsem spíše člověk plachý a nevyhledávám sešlosti, ale musím říci, že atmosféra v prosiměřickém sále mě dostala. Rád bych proto napravil to, co jsem při kvapném nedělním odjezdu nestihl - chtěl bych všem organizátorům poděkovat za příjemně prožité dny, skvělou režii a organizaci, jakož i za samotný nápad něco takového pořádat. Díky!“...Vladimír L., Pardubice
  ...“dodatečně chci poděkovat za perfektní atmosféru, kterou jste dokázali na setkání CESTY opět vytvořit. Jelikož znám pocity pořadatelů, tak doufám, že všechny stresy jsou zapomenuty a užíváte klidu a pohody po dobře proběhlé akci. Přeju spoustu elánu při spřádání plánu na další ročník“... Dany, Blansko
  ...“ahoj všichni v Prosiměřicích, dík ještě jednou za všechno! Bylo to DOST dobré „...Saša, Praha
  ...“chci poděkovat za Vaši obdivuhodně neutuchající energii, která Vás pohání při přípravě Cest. Já osobně patřím spíš k "rozehrávačům", dlouhé "pasy" mi ale občas chybějí, takže tím víc dokážu ocenit, že jste nejen udrželi, ale stále výš zvedáte laťku už 17 ročníků! Je to fajn, hodně dobrým věcem to už pomohlo, a stále pomáhá. Myslím, že lidé jsou Vám za to vděčni! Vydržte nám...! Buďte hodně zdrávi a zas někdy na viděnou!! ...Váš Petr R., Hradec Králové
  Zájem cestovatelů o prezentaci na prestižním setkání CESTY 2004 dosáhl letos vrcholu. Nabídka přesáhla pětatřicítku kvalitních a atraktivních témat. Bylo pro nás velmi obtížné vybrat „jenom“ osmnáct přednášek, abychom se vůbec vešli do časového limitu tří bloků. Dlouho jsme vybírali a musím říci, že jsme „nepřebrali“. Jak se shodli účastníci se kterými jsme hovořili, všechny přednášky byly velmi kvalitní. Mile nás překvapili noví přednášející (V. Lemberk, B. Mikulášek, P. Zácha, R. Garba) nejen doprovodným komentářem, ale i překrásnými fotografiemi. Kvalita se projevila v poctivé přípravě vlastního přednesu, ale v dobrém se podepsala i technika. Některé prezentace prostřednictvím CD a moderní počítačové techniky, dataprojektoru v kombinaci s obrázky, videosekvencemi, zvukem, byly téměř na profesionální úrovni a okouzlily posluchače. Díky špičkovému malému dataprojektoru, který sebou v batohu vezl Jarek Jakubec přes Vancouver, Honkong, Peking, Londýn do Prosiměřic a který nám nezištně zapůjčil, jsme měli doposud nejlepší obrazové prezentace za sedmnáct let existence setkání CESTY. Perfektním osvěžením a překvapením bylo vystoupení pana Jana Betlacha z České Třebové, který je neoficiálním mistrem světa v práci s lasem a bičem. Svůj titul získal v Las Vegas. Svými vynikajícími kousky velmi pobavil plný sál Kulturního domu.
  I přes delší volno kolem státního svátku si početní přátelé turistiky a cestování našli cestu k nám do Prosiměřic. Nejvzdálenějšími účastníky byli bezesporu ing. Jarek Jakubec z Vancouveru (Kanada) a dr. Vladimír Kříž ze San Francisca (USA). Další zahraniční účastníci přijeli ze Slovenska a Rakouska. Většina přítomných se ovšem sjela ze všech koutů naší republiky – z Plzně, Prahy Ústí nad Labem, Ostravy, Olomouce, Zlína, Znojma, Českých Budějovic, Jihlavy, Třebíče, Brna, Blanska, Pardubic, Klatov, Frýdku – Místku, HradObrazekce Králové a z mnoha dalších obcí a měst.
  Osobností a hostem nejvzácnějším, letos již po jedenácté, byl neobyčejně vitální a plný neutuchající energie 87 letý cestovatel ing. Miroslav Zikmund z legendární cestovatelské dvojice Hanzelka a Zikmund. Společně s ním byla ozdobou přátelského setkání celá řada osobností známých nejen mezi cestovateli, jako například cyklista Víťa Dostál, který za 3 roky objel na kole naši Zemi, geolog Jarek Jakubec z Kanady jenž díky své profesi konzultanta obletí svět několikrát do roka, afrikanista prof. PhDr.J. Kandert z Náprstkova muzea, cestovatel, publicista a moderátor Radiožurnálu Českého rozhlasu Vladimír Kroc, zástupci geografického magazínu Koktejl – technický ředitel Rostislav J. Pech a nová šéfredaktorka D. Cestrová, ing. M. Hrušková ze Společnosti přátel Afriky z Prahy, PhDr. J. Šíma ze Společnosti přátel Mongolska z Prahy, ing. L. Pecold, provozovatel známého Internetového geografického magazínu INGEMA a mnoho dalších čestných členů klubu.
  Novinkou byly dva semináře. První proběhl v pátek večer salonku Motorestu U Střelnice na téma Současná Afrika. Seminář vedl čestný člen GLOBE orientalista T. Sadílek z Prahy. Hlavní slovo měl afrikanista profesor PhDr. Josef Kandert z Náprstkova musea. Salonek byl zcela zaplněný více jak padesáti posluchači. Mezi nimi bylo dost odborníků, kteří pracovně léta pobývali či pobývají v různých zemích Afriky a měli velmi bohaté zkušenosti. Proto byla debata velmi zajímavá, přínosná a poučná. V sobotu večer byl v Kulturním domě druhý seminář věnovaný outdoorovým sportům. Pod vedením čestného člena GLOBE RNDr. L. Hnyka přítomní posluchači debatovali o adrenalinových sportech a konkrétních extrémních výkonech. Oba semináře splnily očekávání ke spokojenosti všech přítomných posluchačů. V příštích létech budeme v úzce zaměřených seminářích pod vedením špičkových odborníků různých oborů pokračovat.
  Závěrem setkání byly porotou vyhlášeny tři ceny.
  Cenu geografického magazínu Koktejl získal Bronislav Mikulášek ze Znojma za přednášku „Krajané v Banátu“ , Cenu cestovatelů H+Z V. Lemberk za přednášku „Tropické pralesy Indonésie-zelený ráj“ a Cenu World Heritage Saša Ryvolová z Prahy za přednášku „Guatemala křesťanská a nekřesťanská“.
  Ceny předával ing. Miroslav Zikmund, zástupci geografického magazínu Koktejl a Klubu cestovatelů Hanzelky a Zikmunda GLOBE.